
Darabonként kell fizetni a műanyag palackok és zacskók után
A törvénymódosítás legfőbb indoka a hulladékmennyiség csökkentése. A környezetvédelmi tárca adatai szerint ugyanis az elmúlt tíz évben másfélszeresére nőtt az évente keletkező hulladék, s ezen belül a kidobott műanyag-hulladék mennyisége megháromszorozódott.
A termékdíjrendszer több területen módosult, azonban a legélesebb vitát a dobozos italok és a nejlonzacskók után fizetendő darab-alapú termékdíj bevezetése váltotta ki. Emellett a környezetvédelmi tárca már több mint egy éve tervezi az elektronikai és elektromos háztartási gépek termékdíjkötelessé tételét az uniós követelményekhez igazodva, így jövőre ezek a termékek már díjkötelesek lesznek. Magyarország ugyanis 2008-ra az ezekből a termékekből keletkező hulladékmennyiség 4 kg/fő/év visszagyűjtésére lesz köteles.
Díjtételek, mentesség, visszaigénylés
A környezetvédelmi tárca indokolása szerint a csomagolásokon belül nagy és gyorsan növekvő volument képviselnek az italok csomagolásai (palackok, dobozok). A növekvő hulladékképződéshez hozzájárul a visszaváltási (betétdíj) rendszerek visszaszorulása. A keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és a visszaváltási rendszerek erősítését szolgálja az italok csomagolására bevezetendő darab alapú díjtétel, valamint az ehhez kapcsolódó szabályok.
A darab alapú díjtétel az alkoholtartalmú italok, az üdítőitalok, az ásványvizek elsődleges csomagolására, valamint a műanyag bevásárlótáskákra vonatkozik az eddigi tömeg alapú díjtétel helyett. Ezután sem kell darab alapú díjtételt fizetni a tej és tejalapú italok után. Termékdíjmentességet élvezhetnek azok, akik teljesítik a hasznosítási és újrahasználati arányokat.
A termékdíj fizetési-kötelezettség alól mentesség szerezhető, ha a kötelezett a hulladékká vált termékdíjköteles terméket hasznosítja. Az újrahasznosítási arányokat és mentesség részletes feltételeit külön rendelet szabályozza majd. A mentesség egy évig érvényes, évente meg kell újítani. A műanyag palackban forgalomba hozott italok száma 2006-ig nem növekedhet, 2007-ben 6 százalékkal, 2009-ben pedig 12 százalékkal kell csökkennie a mennyiségnek. Az importált, nem kereskedelmi jellegű termékek után, valamint az Unión belül, természetes személyek által saját célra behozott díjköteles termékek után nem kell megfizetni a termékdíjat. A befizetett termékdíj, illetve annak egy része visszaigényelhető, ha a díjköteles termék gyártásához alapanyagként termékdíjköteles terméket használnak fel.
A termékdíjtételeket a törvény mellékletei tartalmazzák. A műanyag, és az üveg csomagolású termékek után darabonként az alábbi termékdíjat kell fizetnie a gyártónak:
- Műnyag palack 1,5 literig 10 Ft/db
- Műanyag palack 1,5 liter felett 20 Ft/db
- Műanyag reklámtáska 3 literig 3 Ft/db
- Műanyag reklámtáska 3-20 literig 10 Ft/db
- Műanyag reklámtáska 25 Ft/db
- Üveg 1 literig 3 Ft/db
- Üveg 1 liter felett 10 Ft/db
- Fémdoboz 1 literig 30 Ft/db
- Fémdoboz 1 liter felett 60 Ft/db
Nem kell megfizetni éves szinten az úgynevezett "ú" kiegészítő díjtételt - ez jóval alacsonyabb, ugyanis ez a forgalomba hozatalra vonatkozó újrahasználati termékdíjtétel - azoknak a kötelezetteknek, akik éves szinten viszonylag keveset palackoznak. Borból 10.000 palack, sörből, köztes alkoholtermékből, nem szénsavas üdítőből, szörpből 75.000 palack, míg szénsavas üdítő, ásványvíz esetén 200.000 palack a mennyiségi határ.
Az a kötelezett, aki a termékdíjköteles termék első forgalomba hozója, mentesül a fizetési kötelezettség alól, ha városban 50m2-nél, községben pedig 100 m2-nél kisebb üzlethelységgel rendelkezik.
Az elektromos és elektronikai berendezések után kilogrammonként kell fizetni a termékdíjat. Háztartási kis- és nagygépek után 83 Ft/kg, szórakoztató elektronikai cikkek után 100 Ft/db, játékok, szabadidős és sportfelszerelések után 100 Ft/kg, rádiótelefonok után pedig 1000 Ft/kg a díjtétel.
A tárca szerint a kis-, és középvállalkozásokra nem nehezedik nagyobb arányban teher, mint a nagyvállalkozásokra. A fizetendő termékdíj mértéke a forgalomba hozott termékdíjköteles termékmennyiség szerint alakul, illetve más vállalkozásokhoz hasonlóan mentességet kaphatnak, ha hulladékhasznosítást végző koordináló szervezetekhez csatlakoznak.
A gyártók normakontrollt kérnek a köztársasági elnöktől
Az italcsomagolásokra kirótt darabonkénti termékdíjnövekedést a gyártók szerint a fogyasztók fogják megfizetni, egy üveg ásványvíz számításaik szerint akár 50 forinttal is többe kerülhet a vásárlónak. A Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége a köztársasági elnökhöz fordult, normakontrollt kérve. A Szövetség álláspontja szerint az elfogadott törvény nem a környezetterhelés csökkentéséről szól, hanem egy szűk termékcsoport aránytalan mértékű adóztatásáról.
A Szövetség adatai szerint a több mint száz hazai üdítőital- és ásványvíz-palackozó közül három rendelkezik újratöltési technológiával, kizárt tehát, hogy termékdíj alóli mentesülésük érdekében teljesíteni tudják az újrahasznosítási feltételeket. Szintén nehezen tartja elképzelhetőnek a Szövetség, hogy a kisvállalkozások mentesülni fognak a fizetési kötelezettség alól, ugyanis a törvényben meghatározott mennyiséget a legkisebb palackozó is két-három hét alatt legyártja. Így legfeljebb csak az importőrök, és nem a hazai kisvállalkozások mentesülnek majd.
Egyéb módosítások
A lakossági szelektív hulladékgyűjtés vonatkozásában megszűnik az a korlát, mely alapján a hasznosítást koordináló szervezetnek biztosítania kell, hogy az általa begyűjtött hulladékmennyiség legalább 8 százaléka lakossági szelektív hulladékgyűjtésből származzon. A módosítást követően kötelesek minden, lakossági szelektív gyűjtésből származó hulladékot átvenni. Az átvételi minimumárat a koordináló szervezetek és az önkormányzati szövetségek évente együttesen alakítják ki.
Csökkennek az adminisztrációs terhek, ugyanis jövőre nem kell benyújtani az APEH-hoz a számlákat és eredeti dokumentumokat, hanem elegendő megőrizni azokat. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak küldendő beszámolót jövő év júliusától már elektronikus rendszeren keresztül on-line küldhetik be, ahol a program automatikus segítséget nyújt az adóbevallás megfelelő sorainak kitöltéséhez is.
A csomagolás termékdíja alól 100 százalékosan is mentesülhetnek jövőre azok, akik többlethasznosítást vállalnak. Ezzel megszűnik az az adminisztrációs teher is, amely a jelenleg kötelező 15 százalékos befizetés mellett is bevallás és beszámolás elkészítését írja elő a kötelezetteknek.
[origo]
A cikket az alábbi címen találja az üzleti negyedben: http://origo.hu/uzletinegyed/ado/vallalkozoiadok/20041122agyartok.html
|